يکشنبه ٢٢ تير ١٣٩٩ - 
1 2 3 4
 
صفحه اصلي > آرشیو اخبار  


  چاپ        ارسال به دوست

افتخار دیگری در سطح بین المللی از پژوهشکده سل و بیماریهای ریوی دکتر مسیح دانشوری

چاپ کتاب اطلس مایکوباکتریوم برای اولین بار توسط انتشارات Academic press

 مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی سل و بیماریهای ریوی دکتر مسیح دانشوری در سال جاری موفق به چاپ و انتشار کتابAtlas of Mycobacterium tuberculosisتوسط انتشاراتAcademic press an imprint of Elsevierشد.

این کتاب در شش فصل به رخدادهای متفاوت در سطوح سلولی و مایکوباکتریوم توبرکلوزیس که عامل اصلی بروز بیماری سل است، می پردازد و  به همت دکتر علی اکبر ولایتی (رئیس این پژوهشکده) و دکتر پریسا فرنیا (معاون پژوهش و فناوری ) به چاپ رسیده است.

دکتر علی اکبر ولایتی درباره مطالب عنوان شده در این کتاب اظهار داشت: اطلاعات و دانسته های تا به امروز مربوط به جنبه های اپیدمیولوژی،درمانی و ژنتیکی بوده است و برای اولین بار در این کتاب از ابتدای مرحله تقسیم سلولی تا مقاومت و نهفتگی میکروب شرح داده شده است. وی افزود: به نظر می رسد این اولین باری باشد که کتابی از کشور ایران توسط انتشارات Academic pressمنتشر شده که نویسندگان آن صرفا ایرانی هستند.

رئیس مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی سل و بیماریهای ریوی دکتر مسیح دانشوری در ادامه بیان کرد:تمامی عکس ها ماحصل 10 سال تلاش مداوم برای کشت و رشد میکروب در شرایط متفاوت و انجام مراحل مختلف فیزیولوژیک میکروب می باشد که با استفاده از میکروسکوپ­های الکترونی، اسکنینگ و اتمی ثبت شده است.

دکتر ولایتی در مورد سرفصل های بخش های مختلف این کتاب گفت: این کتاب شامل 6 فصل می باشد که در فصل اول آن به دسته بندی و معرفی ویژگی های باکتری مایکوباکتریوم توبر کلوزیس اشـــاره شده است و در فصل دوم آنـــاتومی مایکوباکتریوم توبرکلوزیس مورد بررسی قرارگرفته است،در فصل سوم اشکال مختلف مایکوباکتریوم توبرکلوزیس شرح داده شده، در فصل چهارم انواع تقسیم­های سلولی مایکوباکتریوم به تفکیک طبقه بندی شده است،در فصل پنجم کتاب به مبحث مقاومت داروئی و در فصل آخر به نهفتگی میکروب در شرایط In-vivoو In-vitroبه طور مفصل پرداخته است.

دکتر ولایتی در خاتمه ابراز امیداواری کرد که باتوجه به نوآوری مطالب ذکر شده به نام مؤلفین پژوهشکده سل و بیماریهای ریوی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ( از جمله ثبت تغییرات در اندازه، شکل باکتری، نوع تقسیم و روش­های سازگاری در حالت­های مقاومت و نهفتگی ) انتظار می رود بسترهای مناسب­تری برای درمان و یا پیشگیری این بیماری در سطح ملی و بین المللی فراهم شود.

گفتنی است این انتشارات، باتوجه به نوآوری و ابداع مطالب در زمینه شناخت میکروب سل به خصوص در زمانی که مقاومت­های دارویی این میکروب مسئله مهم بهداشتی جهان است، به طور داوطلبانه و بعد از تأیید توسط 10 داور علمی بین المللی صاحب نظر در رشته مایکوباکتریولوژی، اقدام به چاپ بدون هزینه(رایگان) و همچنین پرداخت حق التشویق به مولفین کتاب نموده است.

شایان ذکر است از 5000 نسخه چاپ اولیه این کتاب، تعداد قابل ملاحظه­ای پیش فروش شده است، به طوریکه امکان خرید تنها 60 نسخه از کتاب برای مؤلفین وجود داشته است.

 خبرنگار:نسرین امینیان


٠٩:٥٢ - چهارشنبه ٢٦ آبان ١٣٩٥    /    عدد : ٣٨٩٠٩    /    تعداد نمایش : ٣٩٥٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی دولت
------------------------------------------
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.