چهارشنبه ١٨ تير ١٣٩٩ - 
1 2 3 4
 
صفحه اصلي > آرشیو اخبار  


  چاپ        ارسال به دوست

نشست مدیران گروههای پایه با رییس دانشگاه برگزار شد/ دکتر پیوندی: فعالانه، خلاقانه و دلسوزانه در شناسایی نقاط قوت و ضعف کوشا باشید

 نشست مدیران گروه های پایه با دکتر پیوندی رییس دانشگاه، شنبه 22 آبان ماه در دانشکده پزشکی برگزار شد.در ابتدای این نشست که دکتر صدوقی معاون آموزشی دانشگاه، دکتر زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه، دکتر رحمانی معاون درمان دانشگاه، دکتر نقیب زاده معاون امور بین الملل دانشگاه، دکترجرجانی رئیس دانشکده پزشکی و معاونان دانشکده حضور داشتند، دکتر جرجانی درخصوص بازدید ریاست دانشگاه از گروه های علوم پایه در سالهای گذشته، توجه به نیازها و مشکلات و ارائه راهکارها جهت ارتقای همه جانبه گروه ها توضیحاتی ارائه داد و درخصوص نشست های فصلی و دوره ای مجدد با مدیران گروه های پایه و بالینی جهت آشنایی با دغدغه ها و انتظارات درحال حاضر مدیران گروه برای تحقق اهداف دانشگاه بر مبنای رسالت آموزشی و پژوهشی سخنانی را بیان کرد.

تلاش برای راه اندازی آزمایشگاه جامع علوم پایه در دانشکده پزشکی

رئیس دانشکده پزشکی درخصوص تقویت گروه ها به لحاظ تامین تجهیزات مورد نیاز پیشرفته  اظهار داشت: تقویت گروه ها از نظر تجهیزات به روز و مدرن و مطابق با تکنولوژی پیشرفته جهت ارائه خدمات آموزشی مطابق با استانداردهای بین المللی و نیز جهت آموزش هرچه بهتر فراگیران،  همواره مدنظر مسئولان دانشگاه بوده و در این مدت سعی شده تاحدودی این نیازها برطرف شود.

وی افزود: راه اندازی آزمایشگاه جامع علوم پایه در دانشکده پزشکی و فراهم کردن تسهیلات و تجهیزات آن یکی از دغدغه های مهم مسئولان دانشکده است و آنان در تلاش هستند تسهیلات بیشتری را از این طریق در اختیار اعضای هیئت علمی قرار دهند.

دکتر جرجانی در ادامه با تاکید بر جذب دانشجویان خارجی در مقاطع مختلف بیان داشت: توان تخصصی و مهارت های گروه های پایه درحدی است که می طلبد تا دانشجویان خارجی بیشتری جذب گروه ها شوند و این موضوع از طریق معرفی این توانمندی ها بر روی سایت گروه قابل انجام است.

رئیس دانشکده پزشکی در انتها بر ترکیب اعضای هیئت علمی،  برنامه ریزی برای مسائل رفاهی و تهیه اقلام مورد نیاز گروه ها تاکید کرد.

توضیح فعالیت های انجام شده و بیان مشکلات موجود توسط مدیران گروه های علوم پایه

در ادامه نشست هرکدام از مدیران گروه های علوم پایه درخصوص فعالیت های انجام گرفته در گروه و مشکلات موجود سخنانی را بیان کردند. از اهم موضوعات مطرح شده در این نشست می توان به نکات ذیل اشاره کرد: پیشنهاد جهت راه اندازی و تقویت کلینیک های پیشگیری گروه پزشکی اجتماعی در مراکز تابعه، جهت دهی منطقی پایان نامه های دستیاران و کمک به بهبود کیفیت آن، کمبود ظرفیت و فضای آموزشی با توجه به تعداد زیاد دانشجویان، جایگزینی تجهیزات مستعمل و مستهلک به خصوص انکوباتور، CPC و کامپیوتر در گروه ژنتیک، کیفیت پایین برخی مقالات بعلت نبود امکانات آزمایشگاهی در گروه مهندسی پزشکی، ایجاد انگیزه جهت تولید علم و محصول از مقالات و پایان نامه های پژوهشی، تقویت مبحث سلامت روان و سلامت اجتماعی معنوی در شورای عالی سلامت روان، تجهیز آزمایشگاه مولکولی گروه میکروبیولوژی، تسهیل جذب فارغ التحصیلان توانمند گروه، ایجاد فرصت مطالعاتی دانشجویان دکترا و کارشناسی ارشد، حضور و توجه به دانشجویان تحصیلات تکمیلی در فضای آموزشی بیمارستانی، آموزش دانشجویان بیوشیمی در آزمایشگاه های تشخیص طبی توسط متخصص بیوشیمی بالینی، تسهیل و فراهم نمودن شرایط استفاده دانشجویان و اعضای هیئت علمی از امکانات مراکز تحقیقاتی، توجه به تفاوت هزینه های مصرفی در پایان نامه های مختلف و لزوم رعایت عدالت در پرداخت بودجه به هرکدام از پایان نامه ها، نظارت بر عملکرد اعضای هیئت علمی و ارزیابی تدریس و آموزش آنان، نظارت بر بازده دانشجویان، برنامه ریزی های آموزشی و حضور فیزکی آنان در کلاس، فراهم کردن تسهیلاتی جهت توسعه همکاری دانشگاه با دانشگاه های دیگر، لزوم توجه تمامی گروه ها به توسعه ارتباطات پایه و بالینی، شناخت توانمندی های گروه ها از یکدیگر در امر آموزش و پژوهش و درنظر گرفتن ردیفی در بیمارستانهای آموزشی جهت حضور مستمر همکاران علوم پایه.

توجه به آموزش پزشکی عمومی و طرح ریفرم و تاثیر آن در افزایش ارتباط گروه های پایه و بالینی

در ادامه نشست معاونان دانشکده پزشکی هر کدام درخصوص مسائل و موضوعات مطرح شده از قبیل توجه به آموزش پزشکی عمومی ، فراهم نمودن امکان ارتباط گروه های پایه و بالینی از طریق برنامه ریفرم، شرکت در کارگاه های توانمندسازی اساتید، رشد مقالات و پایان نامه های پژوهشی با کمک بودجه های مصوب و گرانت های پژوهشی معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه، ارائه راهکارهایی جهت جلوگیری از سرقت مقالات و درنظر گرفتن بودجه مصوب برای مسائل فرهنگی دانشکده توضیحاتی را ارائه دادند.

سخنان معاونان دانشگاه درخصوص مسائل مطرح شده

 دکتر صدوقی معاون آموزشی دانشگاه با بیان اینکه همدلی و هماهنگی میان اعضای هیئت رئیسه دانشگاه توانسته بسیاری از مشکلات و مسائل موجود را حل و فصل کند بر تجمیع گروه ها، نظارت مستقیم مدیران گروه پایه بر جذب نیرو و مدیریت مسائل موجود با مساعدت اعضای هیئت علمی گروه، استقرار اعضای علوم پایه در بالین از طریق پایان نامه و طرح های پژوهشی دانشجویان و به تبع آن کمک به ارتباط بیشتر پایه و بالین، توجه به آموزش مجازی دروس ممکن و توجه به تعداد دانشجویان در رشته های اولویت دار سخنانی را اظهار داشت.

دکتر زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه نیز با تاکید بر رسالت اصلی دانشگاه در تولید علم درخصوص فعالیت های انجام گرفته پژوهشی در این معاونت، بودجه های مصوب، گرانت های پژوهشی، حق التشویق مقالات، زیرساخت های فناوری توضیحاتی را ارائه داد و از مدیران گروه خواست تا با ایجاد انگیزه، پژوهش ها را به سمت پژوهش های کاربردی و منطقی به پیش برند و علاوه بر توجه به ارتباطات خارج از دانشگاه ، ارتباط خود را با شرکت های دانش بنیان تقویت  کنند.

دکتر نقیب زاده معاون امور بین الملل دانشگاه نیز درخصوص ارائه توانمندی های گروه های پایه از طریق سایت گروه برای جذب دانشجویان خارجی در مقاطع مختلف و افزایش فعالیت های تبلیغاتی مطالبی را ارائه داد.

دکتر رحمانی معاون درمان دانشگاه نیز درخصوص پذیرش و جذب فارغ التحصیلان گروه ها، تقویت همکاری های پژوهشی در امر درمان به خصوص در زمینه طب اجتماعی، ایجاد ارتباط میان آزمایشگاه های گروه هایی مانند ایمونولوژی، بیوشیمی و ژنتیک با بیمارستانها و اعلام آمادگی گروه ها برای انجام برخی از آزمایشات بیمارستانی مطالبی را عنوان کرد.

فعالانه، خلاقانه و دلسوزانه در شناسایی ضعف ها و قوت ها کوشا باشید

در ادامه نشست دکتر پیوندی ضمن تشکر مجدد از مدیران گروه های پایه سابق به سبب زحمات بی دریغ شان در رساندن گروه به جایگاه فعلی، تشکیل این جلسات را فرصتی جهت آشنایی مسئولان دانشگاه از نزدیک با مشکلات و دغدغه های گروه ها و ارائه راهکارهای مناسب برای حل آنها عنوان کرد.

رئیس دانشگاه با تقدیر از مدیران گروه به سبب کاهش مشکلات نظام پیچیده سلامت با توجه به تمامی کمبودهای زیرساختی اظهار داشت: ارتباط میان گروه های پایه و بالینی موضوعی است که در تمامی جلسات بر آن تاکید می شود که هنوز به طور جدی اتفاق نیفتاده است. ایشان افزود: اعضای گروه علوم پایه بسیار توانمند ، چابک و خلاق هستند و می توانند با زمینه سازی فضا و فیلدهای آموزشی راهی منطقی برای افزایش مشارکت اعضای هیئت علمی پایه و بالینی ایجاد نموده، در این راه پیش قدم شوند و از مشکلات موجود بکاهند.

دکتر پیوندی با تاکید بر مشارکت تمامی اعضا در استفاده از تجهیزات موجود و جلوگیری از جزیره ای عمل نمودن برخی گروه ها بیان نمود: ایجاد رشته های بین رشته ای از مسائل مهمی است که نیاز به توجه خاص دارد و  با ایجاد رشته های بین رشته ای که نیاز نظام سلامت است و نیز ارتباط با دانشگاه های دیگر مانند خواجه نصیر، شریف یا علم و صنعت می توان در افزایش این ارتباط و تولید علم در بازار سلامت کوشید. ایشان افزود: دانشگاه بزرگ علوم پزشکی شهید بهشتی با نیروهای توانمند و اعضای هیئت علمی پرسابقه خود می تواند در تولید ایده های جدید پیشگام باشد و با استفاده از پتانسیل و فرصت های موجود در فضایی دوستانه ، دانشگاه را هرچه بیشتر به اهداف و آرمان های نظام سلامت نزدیک کند.

رئیس دانشگاه با بیان اینکه اساس هر تغییر در آموزش و پژوهش و مسائل فرهنگی در درون گروه های آموزشی شکل گرفته و از آنجا آغاز می شود اظهار داشت: ارتباط میان مدیران گروه و مسئولان دانشگاه ارتباط و تعاملی دوطرفه است همانطور که مسئولان دانشگاه اختیارات و اعتماد بسیاری برای مدیران گروه قائل هستند انتظار دارند تا مدیران گروه نیز تمامی تلاش خود را جهت بهبود وضعیت و شرایط گروه انجام دهند و در مقابل هرعملی پاسخگو باشند.

دکتر پیوندی با اشاره به ایجاد ارتباطات گسترده تر با دانشگاه های خارج از کشور و در سطح منطقه، بر جذب دانشجویان خارجی در گروه ها تاکید نمود و آن را مایه رشد و اعتبار گروه و به تبع آن افزایش اعتبار دانشگاه دانست. ایشان در ادامه با تاکید بر مدیریت دانشجویان از نظر تعداد و هزینه برای سالهای آتی بر برنامه ریزی دقیق برای تربیت دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا در گروه ها تاکید کرد.

رئیس دانشگاه در انتها با اشاره به جذب چشمگیر اعضای هیئت علمی در گروه ها در سالهای اخیر برای رفع مشکلات موجود ، به مدیران گروه توصیه کرد فعالانه، خلاقانه و دلسوزانه در شناسایی ضعف ها و قوت ها کوشا باشند و همواره با برنامه ریزی های دقیق تصمیمات منطقی را جهت ارتقای گروه اتخاذ کنند.

خبرنگار: شرمین شایان


١٥:٥٥ - دوشنبه ٢٤ آبان ١٣٩٥    /    عدد : ٣٨٨٦٥    /    تعداد نمایش : ٣٣٧٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی دولت
------------------------------------------
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.