چهارشنبه ١٨ تير ١٣٩٩ - 
1 2 3 4
 
صفحه اصلي > آرشیو اخبار  


  چاپ        ارسال به دوست

اولین همایش سراسری مصرف منطقی دارو و مکمل با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد/ دکتر پیوندی: تجویز و مصرف منطقی دارو برای گذار از شرایط دشوار اقتصادی کشور و نظام سلامت اهمیت مضاعف دارد

اولین همایش و سمینار سراسری مصرف منطقی دارو و مکمل به همت سازمان نظام پزشکی تهران و با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پنجم تا هفتم آبان به مدت سه روز در محل سالن اجلاس سران برگزار شد.

دکتر علی اصغر پیوندی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در افتتاحیه این سمینار اذعان داشت: موضوع تجویز و مصرف منطقی دارو به طور خاص در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نامیده شده و برای گذار از شرایط دشوار اقتصادی کشور و نظام سلامت اهمیت مضاعف دارد. چرا که بخش قابل توجهی از منابع سلامت صرف تامین دارو می شود و تجویز و مصرف منطقی دارو مبتنی بر شواهد علمی راهبرد مهمی برای مدیریت بهینه و جلوگیری از اتلاف منابع سلامت است.

وی افزود: تجویز و مصرف منطقی دارو در کشور نیاز به عزم عمومی دارد. همکاری و تعامل نزدیک همکاران پزشک و داروساز برای اصلاح رویه های موجود و ارتقای فرهنگ عمومی ضروریست. تعامل همکاران داروساز و پزشک به ویژه در بیمارستان های تخصصی و دانشگاهی بر اساس شواهد علمی تجربیات موفقی در مورد مصرف منطقی داروهای گران قیمت در پی داشته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اهتمام به رعایت قوانین در خصوص نحوه فروش دارو، همکاری و تعامل پزشکان و داروسازان، نقش آفرینی فعال همکاران داروساز برای آموزش به بیماران در خصوص مصرف صحیح دارو مطابق دستور پزشک را از جمله راهبردهای مهم برای ساماندهی مصرف دارو در کشور دانست. و خاطرنشان ساخت: قیمت دارو نسبت مستقیم با میزان مصرف و نسبت معکوس با کیفیت دارو دارد. داروهایی که به صورت غیرعادی ارزان قیمت هستند از یک سو در معرض مصرف غیر عادی بی حساب و از سوی دیگر در معرض افت کیفیت هستند. بنابراین تعیین منطقی قیمت داروها به گونه ای که از مصرف بی رویه بکاهد و کیفیت مطلوب داروها را تضمین نماید راهبردی اصولی است.

همچنین دکتر فراز مجاب دبیر این همایش در مراسم افتتاحیه با اشاره به اینکه عواملی همچون هزینه های خرید دارو و محدودیت های بیمه، موجب ایجاد بازار سیاه دارویی و تجویز غیرمنطقی دارو شده اند، بر لزوم برنامه‌ریزی براي تجویز و مصرف منطقی دارو تاکید کرد.

او همچنین با اشاره به عوارض جبران ناپذیر تجویر دارو توسط افراد غیر تحصیلکرده گفت: برگزاری همایش بازآموزی تجویز و مصرف منطقی دارو و آنتی بیوتیک با هدف ارائه جنبه های مختلف تجویز دارو در رشته های مرتبط، توسط اساتید مجرب این رشته‌ها صورت گرفته و محورهای متعددی از جمله تجویز و مصرف منطقی دارو، فرآورده های مکمل غذایی، فرآورده های آنتی بیوتیک و ... در برنامه های این همایش مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت.

گفتنی است در این همایش سراسری 1800 نفر از داروسازان، پزشکان عمومی و متخصص شرکت کرده بودند.


١٥:٢٤ - شنبه ٨ آبان ١٣٩٥    /    عدد : ٣٨١٠٥    /    تعداد نمایش : ٤١٤٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی دولت
------------------------------------------
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.