دوشنبه ١٦ تير ١٣٩٩ - 
1 2 3 4
 
صفحه اصلي > آرشیو اخبار  


  چاپ        ارسال به دوست

تفاهمنامه پروژه مطالعات کوهورت سلامت کارکنان دانشگاه با حضور معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت امضاء شد /دکتر پیوندی: باید مراقب سلامت کارکنانی باشیم که خودشان ارایه دهنده خدمات سلامت هستند.

اولین جلسه هماهنگی پروژه مطالعات کوهورت سلامت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با حضور دکتر ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر پیوندی رئیس دانشگاه، دکتر زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه، دکتر سوری مسوول پروژه مطالعات کوهورت سلامت کارکنان دانشگاه و جمعی از اساتید و اعضای کمیته های مختلف این پروژه در سالن شهید بهشتی دانشگاه برگزار شد.

دکتر ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در این جلسه مرگ های زود رس را یکی از مشکلات بزرگ سلامت در کشور دانست و با اشاره به تحقیقات انجام شده در سال 94 گفت: حدود 1385 هزار مرگ در سال گذشته داشته ایم که از آن میان 212 هزار نفر معادل 55 درصد زیر 70سال سن داشته اند. همچنین 98 هزار نفر یعنی 28درصد آن کمتر از 50سال سن داشته اند که به آن مرگ مشکوک گفته می شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت همچنین با اشاره به از دست دادن برخی از اعضای هیئت علمی در سالهای گذشته در سنین پایین، تغییر در سبک زندگی افراد جامعه را منوط به رعایت آن توسط جامعه دانشگاهی و کارکنان حوزه سلامت دانست و با اشاره به اینکه کارکنان حوزه بهداشت و درمان کمتر از سایر دستگاه ها از امکانات درمانی برخوردار هستندگفت: مراقبت از کارکنان در طول دوران خدمت با استفاده از امکانات دانشگاه ها امکان پذیر است.

وی افزود: وزارت بهداشت بودجه ای معادل 5 میلیارد تومان برای مطالعات کوهورت سلامت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در نظر گرفته است که در ابتدای کار آن را پرداخت می کند.

وی اظهار امیدواری کرد ظرف یکسال آینده به تدریج مطالعات پایلوت صورت گیرد و جزئیات کار به تدریج انجام شود تا همه کارکنان دانشگاه مورد حمایت این طرح قرار گیرند و در عین حال فرهنگ مناسب سبک زندگی در میان کارکنان پدیدار شود.

دکتر پیوندی رئیس دانشگاه نیز در این هم اندیشی با اشاره به اینکه تا کنون در خصوص سلامت کارکنان دانشگاه غفلت صورت گرفته، گفت: سلامت کارکنان خدوم دانشگاه که در خط مقدم ارایه خدمات سلامت هستند مهم است و باید مورد مراقبت قرار گیرد.

وی پروژه مطالعات کوهورت سلامت را فرصت مناسبی دانست تا سلامت کارکنان دانشگاه به طور مستمر مورد پایش و مراقبت قرار گیرد.

دکتر پیوندی همچنین ضمن تقدیر از حمایت های معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچون گذشته پیشگام بوده و این مطالعه را نیز با جدیت پیگیری می کند.

 

دکتر زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه نیز در سخنانی دانشگاه های بزرگ را مبدع طرح های پژوهشی بزرگ دانست و خاطر نشان کرد: پژوهش های بین المللی در 4-5 ماه گذشته شتاب گرفته و حضور مسئولان دانشگاه در مراکز تحقیقاتی بزرگ دنیا توسعه علمی دانشگاه را در سطح بین المللی به همراه داشته است.

وی همچنین از انجام پروژه های بزرگ بین دانشگاهی با محوریت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خبر داد و افزود: مطالعات کوهورت از جمله مهمترین اقدامات پژوهشی در دانشگاه بوده است و تا کنون 4 مطالعه کوهورت در دانشگاه آغاز شده و در حال پیگیری است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه از پنجمین مطالعه کوهورت دانشگاه خبر داد و خاطر نشان کرد: مطالعه کوهورت کارکنان علاوه بر اینکه یک کار بزرگ پژوهشی است در جهت سلامت کارکنان دانشگاه لازم و مفید است.

دکتر سوری مسوول پروژه مطالعات کوهورت سلامت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این جلسه به خلاصه ای از اقدامات انجام شده در این راستا اشاره کرد و افزود: کوهورت مطالعه مشاهده ای است که جزو مطالعات برجسته دنیا به حساب می آید. در این مطالعه سلامت کارکنان بیشتر مورد توجه قرار می گیرد و در عین حال بستر آموزشی مناسبی برای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی است.

وی افزود کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی دانشگاه تحت این مطالعه به مدت 3 سال از لحاظ 10بیماری و 5 بیماری سرطان مورد مراقبت و پایش قرار می گیرند. این کارکنان می بایست حداقل 6 ماه سابقه کار داشته باشند.

در ادامه این جلسه اعضای کمیته های مختلف این پروژه به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

گفتنی است در این جلسه تفاهمنامه رسمی این مطالعه میان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت امضا شد.

 

خبرنگار: حامد اسدیان


١٨:٠٦ - سه شنبه ٤ آبان ١٣٩٥    /    عدد : ٣٧٩٢١    /    تعداد نمایش : ٤١٧١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی دولت
------------------------------------------
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.